Blogi

Akustika kontoris – miks on heli tööruumides oluline?

Akustilised lahendused kontoritesse

Miks on helikeskkond kontorites olulisem kui kunagi varem ja mida saavad ettevõtted teha soovimatu müra vähendamiseks ja akustika parandamiseks.

Heli on alati olnud üks suurimaid segajaid töökohal, kuna tugev müratase põhjustab produktiivsuse langust. Seda on lisaks võimendanud hiljutised kogemused mugava ja vaikse töökohaga kodukontoris, kus töötajatel on võimalus keskenduda oma tööülesannetele ilma segavate faktoriteta. Et aga koondada rohkem inimesi kontoritesse, on tekkinud kasvav vajadus korralike akustiliste lahenduste järele, et parandada töötajate töökogemust.

Akustilised paneelid aitavad vähendada keskkonnahelide häirivaid peegeldusi. Koosolekuruumides summutavad paneelid kaja, parandades ruumisisest ja digitaalset suhtlust.
Akustilised paneelid töötavad hästi ka heli leviku vähendamisel suuremates ruumides või tööalade vahel.

Kuidas akustilised lahendused töötavad?

Akustilised lahendused, mis on valmistatud materjalides nagu vaht, kangas või mineraalpuit, toimivad järelkaja kontrollvahendina, vähendades ja blokeerides häirivat heli. Suurtes mürarikastes kohtades vähendavad nad müra levikud ja ulatust, väiksemates kitsastes ruumides hajutavad aga järelkaja ja ühtlustavad erinevaid helisagedusi. See on eriti kasulik ruumides, kus toimub digitaalne koostöö, kuna need võivad parandada kõlarite helikvaliteeti.

Sõltuvalt ruumi suurusest ja funktsioonist on saadaval mitmesugused erinevad akustilised lahendused.

Akustilised sirmid ja ruumijagad: kerged ja paindlikud. Sobivad ideaalselt ruumidesse, kus on vaja kiiresti ja lihtsalt ruum ümber paigutada.

Akustilised seina- ja laepaneelid: töötab igat tüüpi ruumis, mis nõuab heli neeldumist või difusiooni. Sobib eriti hästi videokommunikatsiooni aladele, avatud planeeringuga tööruumidesse või töötsoonide vahele.

Rippuvad kardinad ja kangast sirmid: valguse hajutamine, aga toimuvad hästi ka häirivate visuaalide varjamisel. Sobivad ka ruumide eraldamiseks, et luua lühiajalisi suletud alasid.

Alternatiivne rippuv akustika: innovatiivne viis ümbritseva müra vähendamiseks avalikes kohtades või avatud planeeringuga tööruumides, ilma et see blokeeriks liiga palju valgust või visuaalseid vaatenurki.

Rippuvad paneelid aitavad vähendada müra levikut, ilma et need blokeeriks liiga palju valgust.

Looduslikud materjalid, näiteks nagu puit, toimivad ruumide vahel helisummutajatena. Isegi väike seinaosa, mis on kaetud akustiliste paneelidega, võib aidata vähendada müra järelkaja.
Kardinate kasutamine ruumide vahel muudab ruumid avaramaks ja aitab koosolekutel summutada heli.

Kuhu paigutada akustilisi lahendusi?

Lihtne vastus on see, et akustilisi lahendusi tasub kaaluda kohtades, kus on müra, mis häirib. Sõltuvalt ruumi paigutusest võivad avatud planeeringuga tööruumid kasutada akustiliste paneelide ja ruumijagajate kombinatsiooni. Suuremad avatud ruumid saavad ära kasutada mitmesuguseid rippuvaid akustilisi lahendusi, samas kui akustilised paneelid töötavad hästi ka töötsoonide vahel, et vähendada müra levikut.

Kontori helikvaliteedi mõjutamiseks on ka teisi viise. Pehme mööbel, kõrge seljatoega diivanid ja isegi laiemad toolijalad neelavad kõvemate materjalidega võrreldes rohkem heli, seega on võimalik müra summutamisele kaasa aidata ka lihtsamate vahenditega. Lisaks tasub tähelepanu pöörata tööruumi paigutusele ja veenduda, et mürarikkad tegevused ei toimuks tööpiirkondade lähenduses, kus töötajatel on vaja mõelda ja keskenduda.

Kõrge seljatoega või sissehitatud ruumijagajatega diivanid pakuvad intiimseid sätteid juhuslikuks vestluseks avatud keskkonnas, hoides müra levikut sisse ja välja. Igat tüüpi polsterdus toimib akustiliste lahendustena , kihilised kangad neelavad ja summutavad heli.