Blogi

Mänguritoolid vs kontoritoolid – kumba valida?

Mänguritool

Milliseid eeliseid pakub mänguritool ja kuidas on need võrreldavad oma omaduste poolest
tavapäraste kontoritoolidega? Seda uurime alljärgnevalt.

Alates 2000.aastate keskpaigast on mänguritoolid muutunud innukate arvutikasutajate seas üha populaarsemaks olenemata sellest, kas tegu on professionaalse arvutimängijaga või kellegagi, kes lihtsalt veedab pikki tunde oma laua taga. Mänguritoolide disainis on suurt rõhku pandud stiilile, tekitamaks tunde sellest maailmast, kuhu mängud viivad – kuid sageli ei suuda sellised toolid tagada mugavust ega toetada tervislikku kehahoiakut.

Flokk’i vanemergonoomik Sukhi Assee on teostanud hulgaliselt ergonoomilisi hinnanguid mängusektori kasutajate seas nii kodu-kui ka kontoriruumides. Oma kogemuste põhjal jagab ta üksikasjalikult neid aspekte, mida mänguritoolide valimisel ja hindamisel tasuks tähele panna.

Sukhi on välja toonud: “Mänguritooli kujunduse ja kategooriate üksikasjade uurimisel ilmnevad mõned olulised märksõnad. Tihti esinevad funktsioonide piiranguid, näiteks täieliku reguleeritavuse puudumine. Võttes arvesse nii professionaalsete kui ka tavamängijate poolt mängimisele kulutatavat aega neis toolides, on oluline, et mängijad oleksid teadlikud sellest, mis teeb toolist kvaliteetse ja ergonoomilise tooli. Tihti on mänguritoolide välimuse suhtes kujunenud arvamused, millised nad peaksid välja nägema, kuid nende kõrval võidakse mööda vaadata tegelikust toest kehale.

Enne valiku tegemist on soovitatav vaadata mänguritoolide ja traditsiooniliste kontoritoolide funktsioonide võrdlust ning seda, kuidas need konkreetsed omadused mängija tervist ja mugavust mõjutavad.

Mis on mänguritool?

Mänguritooli kohta pole paika pandud kindlaid reegleid ning sarnaselt mängudele arenevad tarbijate vajadused ning maitse-eelistused – nii arenevad ka nõuded mänguritoolile. Siiski on mänguritoolil mõned üldised omadused, mida tasuks arvesse võtta võrreldes traditsiooniliste kontoritoolidega.

Seljatugi

Mänguritooli seljatugi on tavaliselt kõige määratlevam funktsioon – see on küljetugedega, et tekitada toetatud tunne, selleks et suurendada üldist mängukogemust. Kuid inimese kehaomaduste vaatenurgast võib see piiratus sundida võtma ühte kehahoiakut, mis võib pikkade tundide jooksul mängija tervist potentsiaalselt kahjustada. Suuremate inimeste jaoks võib mängutool olla omakorda ebamugavalt piirav. Kontoritoolid seejuures võimaldavad palju suuremat (ülakeha) liikumist.


Iste & Istme serv

Mänguritooli iste on ülespoole servadega, tõmmates kasutaja istuma tooli sarnaselt võidusõiduautole. Jällegi lisab see mängukogemust, kuid pole seejuures ergonoomiline. Iseenesest ei pruugi selline iste olla palju halvem kui madala eelarvega kontoritool, kuid keskmistel ja kõrgekvaliteedilistel kontoritoolidel on enamasti langeva esiservaga tasapinnaline iste. See vähendab survet reite tagakülgedele ja põlvede taha, suurendades mugavust ja tuge ning võimaldades paremat vereringet alajäsemetele. See funktsioon on oluline pikema istumisaja puhul. Arvestada saab, et hea kontoritool ületab enamiku mänguritoole.


Peatugi

Paljud mänguritoolid on varustatud fikseeritud peatoega, mis on tooli seljatoe pikenduseks ning eemaldatava padjaga. See on tegelikult parem kui paljud keskmise ja madala klassi kontoritoolid, millel pole üldse peatuge. Kuid vaadates kvaliteetsete kontoritoolide disainilahendusi, on reguleeritav peatugi üldiselt tavaline – see võimaldab istujal kohandada asendit vastavalt oma vajadustele, mistõttu on see palju parem kui fikseeritud peatugi.

RH Mereo eesmärk on maksimaalne funktsionaalsus koos hõlpsasti kasutatavate
juhtnuppudega, muutes selle ideaalseks mänguritooliks ka jagatud
mängukeskkondades.

Reguleeritav peatugi, käetoed ja nimmetugi, langeva istme serva ja tasapinnalise
istmega – RH New Logic

Nimmetugi

Nimmepadjad on levinud paljude mänguritoolide puhul, pakkudes reguleeritava kõrgusega nimmetuge, muutes need toolid selles vallas paremaks kui madalama eelarvega kontoritoolid. Samas sisseehitatud reguleeritavate nimmetugedega kõrgema klassi kontoritoolid pakuvad paremat tuge, kuna on vormitud täpselt nõutud kehahoiaku jaoks vajalike kontuuride järgi.


Lamamise tase

Koolis on kõigile öeldud, et istuge sirgelt, kuid uuringud näitavad, et teatud tasemel lamamine istumise ajal avaldab seljadiskidele vähem survet, mis on oluline, kui on kalduvus seljavaludele. Enamikul mänguritoolidel on suur kaldenurk, mõnel kuni 180 kraadi. Paljud traditsioonilised kontoritoolid ei paku sama kaldenurka, muutes mänguritoolid selles osas palju mitmekülgsemaks. Ent esmaklassilisemad toolivalikud võimaldavad vastuvõetavamat kaldenurka ja kuigi need ei pruugi lubada täielikku 180-kraadist kaldenurka, võimaldavad need kindlasti selja koormuse vähendamiseks vajalikku taset.

HÅG SoFi võrkversioonil on reguleeritav nimmepiirkonna tugi, mis on saadaval sobiva või erineva kangakattega.

Giroflex 313-l on võrdselt reguleeritavad elemendid, millel on sünkroniseeritud istmemehhanism.

Kokkuvõte

Mänguritoolide suurimad müügiargumendid on nende stiliseeritud disain ja kaasahaaravama kogemuse lubadus, kuid tervisliku ja ergonoomilise istumiskogemuse pakkumisel jäävad need kvaliteetsetele kontoritoolidele kaugele alla. Ehkki need võivad olla veidi paremad kui madala eelarvega kontoritoolid, edestavad kvaliteetsemad kontoritoolid mänguritoole peaaegu igas tervise- ja heaolukategoorias.

Mänguritoolide suur sõltuvus stiilist tähendab, et need on sageli piiratud kindla kuju ja disainiga, mis tähendab, et need ei saa olla nii uuenduslikud uute materjalide, dünaamiliste komponentide, nagu nimmetugede ja palju muu osas.

Sukhi Assee, Flokk’i vanemergonoomik: “Tegelik probleem, nagu mainitud, on võidusõiduautost inspireeritud iste, kuna see paneb lülisamba C-kujulisse asendisse, lisades koormust lülisamba nimme- ja õndraluu piirkonnale. Need traditsioonilised mänguritoolid, millel on küljetoed, võivad muutuda mõne aja jooksul ebamugavaks ning võivad omakorda süvendada valu õlapiirkonda. Mänguritoolidel on nimmetugi tavaliselt minimaalne; tasub mõelda, et professionaalsed mängijad ja tavamängijad võivad veeta tunde mängides ilma liigutusteta.“

Uue mänguritooli leidmine

Meil on valik kvaliteetseid toole, mis sobivad ideaalselt mängimiseks, lisaks on meil lai valik kujundusi igale maitsele, saadaval laias valikus kangaid, värve ja kohandamisvõimalusi, sealhulgas paindlikud nimmetoed, reguleeritavad peatoed ja palju muud.